×
KONAKLAMA
YEME & İÇME
BALON TURU
GEZİLECEK YERLER
KÜLTÜR & TURİZM
ULAŞIM
 
Ürgüp’te Ramazan Sofrası Yoğun İlgi Görüyor
 5 Nisan 2022

Ürgüp Belediyesi tarafından kurulan bölgenin en geniş katılımlı ve kapsamlı iftar sofrası yoğun ilgi görüyor.

Öğrenci dostu kent; Ürgüp’te, Üniversite öğrencilerinin de yoğun olarak ilgi gösterdiği Ürgüp Ramazan Sofrası, ramazan süresince her gün iftar sofrasıyla, Cuma ve Cumartesi günleri de iftarın yanı sıra saat 22:00’de Türkiye’nin önde gelen isimlerinin katılımıyla düzenlenen ramazan etkinlikleriyle devam ediyor.

Ürgüp Belediyesi’nin kendi tesisinde hayırseverlerin de katkısıyla ürettiği iftar menüsü günlük 750 kişiye kadar ulaşıyor.

Masalarında hazırlanan iftariyeliklerin yanı sıra görevliler tarafından servis edilen yemekleri başında akşam ezanının okunmasını bekleyen vatandaşlar ezanın okunması ile birlikte oruçlarını açıyor.

Ürgüp Müftülüğü tarafından görevlendirilen bir din görevlisi de günlük olarak salonu dolduran yüzlerce kişiye Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıyor, yemek duası ile eller semaya kalkıyor.  

İftar sofrasında vatandaşla buluşmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk; “İlçemizde eğitim gören öğrencilerimiz bize ailelerinin emaneti, tamda tahmin ettiğimiz gibi ramazanın ilk gününden itibaren yoğun olarak Öğrenci kardeşlerimiz soframıza ilgi gösteriyor, her kesimden vatandaşlarımız birlik beraberlik soframıza katılıyor. Amacımız paylaşmanın, kaynaşmanın ayı ramazanda pandemi sürecinde özlediğimiz gibi aynı sofrada buluşmak, hem destek veren kıymetli hemşehrilerime, hem soframızı şereflendiren misafirlerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

SOFRADA BEREKET VAR İSRAF YOK

Ramazan sofrasında yüzlerce kişi oruç ibadetini yerine getirdikten sonra kalan ekmek ve tabaklardaki yemek artıkları Ürgüp Belediyesi sokak hayvanları bakım evi görevlileri tarafından toplanıyor.

RAMAZAN GELENEĞİ “OSMANLI ŞERBETİ”

Ürgüp Belediyesi Ramazan Sofrası’nın vazgeçilmezi haline gelen ramazan şerbeti de Duayeri Camii Girişindeki ikram çeşmesinden her gün 500 kişiye ikram ediliyor.  Vatandaşlar hizmetlerden memnuniyetini dile getirerek, başta Belediye Başkanı Mehmet Aktürk olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerini iletiyor.

ÜRGÜP Belediyesi
Çözüm Merkezi