×
KONAKLAMA
YEME & İÇME
BALON TURU
GEZİLECEK YERLER
KÜLTÜR & TURİZM
ULAŞIM
 

Konya Vilayeti Salnâmesine göre;  Ürgüp Belediyesi’nin kuruluş tarihi 1874’tür.

Bu salnamede 1874 yılında kurulan “Ürgüp Kazası” başlığı altında Kaymakamlık ve Belediye teşkilatına yer verilmiş ve memurların isimleri ile ünvanları aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

Müslüman ve Rum 6 azadan oluşan ilk “Belediye Meclisi” nde yer alanlar:

Reis Yesari Efendi

Aza Hacı Süleyman Efendi

Aza Ömer Efendi

Aza Süleyman Lütfi Efendi

Aza Nikola Ağa

Aza Üftad Efendi

Aza Kiryako Ağa


Belediye Binası:

Ürgüp’ün merkezinde yer alan Cumhuriyet Meydanının batı yönünde (yıkılmış olan) büyük ve küçük bedesten bulunmaktaydı. Belediye binası, küçük bedestenin meydana bakan cephesindeki dükkanların üst katında takriben 250 m² lik bir bina idi. Giriş kapısı Cumhuriyet Meydanından başlayan Yeşilağa bayırına bakardı.

1946’da belediye başkanlığına seçilen Veli Göktan başkanlık hizmetini bu binada sürdürürken yeni bir belediye binasının (şimdiki) yapımını başlattı. 1950 yılında ikinci defa başkanlığa seçilen  Veli Göktan tarafından aynı yıl içerisinde hizmete açıldı.

Belediye binasına zamanla bazı ilaveler yapılmış ve Belediye Başkanı Mehmet Aktürk döneminde de (2019) binanın silüeti bozulmadan yeniden düzenlenmiş, ihtiyaca cevap verir hale getirilerek Temmuz 2020 tarihinde hizmete açılmıştır.Ürgüp tarihine dair önemli bilgileri ve belgeleri bizlerle paylaşan çok değerli hemşehrilerimiz;
Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Hasan Hüseyin Dilaver, Emekli Hakim Ahmet Özarslan, Emekli Albay Ali Akuzun ve Emekli Eğitimci Mustafa Kaya'ya teşekkür ederiz.

Konya Vilayeti Salnamesi / Ürgüp Belediye Tarihi
Tarihi süreç içerisinde belediyenin kullandığı logolar
Belediye binasının tarihi süreci
Eski Ürgüp Fotoğrafları
ÜRGÜP Belediyesi
Çözüm Merkezi