×
KONAKLAMA
YEME & İÇME
BALON TURU
GEZİLECEK YERLER
KÜLTÜR & TURİZM
ULAŞIM
 
Hacı Ahmet Toksöz, 1923 yılında Akif Ağa'nın oğlu olarak Ürgüp'te doğdu. 
Terzilik yapmaya başladı. Askerlikten sonra Ankara'ya yerleşti. 1943 yılında Münire Hanımla evlendi. 1948 yılında ticaret hayatına Ankara'da devam etti. Erol Toksöz ve Akif Toksöz adında iki oğlu vardır. 1992 yılında Ürgüp Kılıçarslan İlkokulunun kat ilaveleri ile 10 dersliğin yapımını üstlendi. 1993 yılında Hacı Ahmet Toksöz Orta Okulunun bitmiş halini görmeden vefat etti. 
Oğulları okulun tamamlanmasını sağladı. 2002 Aralık ayında da Hacı Ahmet Toksöz'ün oğulları Erol Toksöz ve Akif Toksöz tarafından 6 derslikli bir ek binanın yanı sıra çok amaçlı spor salonu inşa edilmiş ve Hacı Ahmet Toksöz okuluna kazandırılmıştır. 
Merhum Mehmet Diker ile merhume Adeviye Diker'in oğlu olan Mehmet Diker 1911 yılında Ürgüp'te doğmuştur.
Taflıoğulları ismi ile maruf ailenin 5 çocuğundan birisidir. Kendisi 15 yaşına kadar yaşamını Ürgüp'te sürdürmüş, daha sonra İstanbul'a giderek genç yaşta iş hayatına başlamıştır.
Mehmet Diker 1942 yılında Ürgüp'te Müftüzadelerden Öğretmen İbrahim Bey'in kızı Türkan Hanım ile evlenmiştir. Başarılı bir iş hayatı geçiren Mehmet Diker, İstanbul'da geniş bir dost çevresinin hayranlığını ve sevgisini kazanmıştır.
Kendisi düzenli bir eğitim görme imkanına kavuşamadığı için kültür ve eğitime çok değer vermiş, yaşamında yetenekli ve eğitime karşı ilgi duyan gençlere daima yardım elini uzatmıştır. Mehmet Diker, memleketi olan Ürgüp'ü çok seven bir insandı. Bu nedenle memleketine bir kültür eseri bırakmak en büyük amacı idi. Ürgüp'te bir ilkokul yaptırmak hayatının en büyük ideali olmuştur.
Ne yazıkki Mehmet Diker, 28-04-1977 yılında vefat ettiğinden ilkokulun açılışını çok arzu ettiği halde göremedi. Bu okuldan çıkacak gençleri yurdumuza ve memleketimize yararlı olarak yetişmesi onun ruhunu ilelebet şad edecektir.

Ürgüplü Müftüzadelerden merhum Öğretmen İbrahim Bey ile Merhume Rabia Hanım'ın kızıdır. Merhum Nihat Aşçı ile Merhume Kumral Aşçı'nın kardeşidir.
1925 yılında Ürgüp'te doğmuştur. 1942 yılında Ürgüp'te Taflıoğlu ailesinden Mehmet Diker ile evlenmiş ve İstanbul'a yerleşmiştir. 
1977 yılında eşini kaybetmiştir. Çocuğu olmamıştır. Çocukları ve Ürgüp'ü çok sevdiğinden ve eğitim - öğretime önem verdiğinden doğduğu yer olan Ürgüp'e okul yaptırmak en büyük arzusuydu. Ürgüp'e okul yaptırarak bu arzusunu yerine getirmiştir.
Eşi Mehmet Diker'de aynı düşüncelerle Mehmet Diker İlköğretim Okulu'nu yaptırmıştır.

Bu kutsal hizmet için bütün mal varlığı Türk Eğitim Vakfı'na bağışlanan Diker çifti, vasiyetleri gereği her yıl TEV bursu bir kısmı Türkan Diker ve Mehmet Diker okullarından mezun olan Üniversite Öğrencilerine verilmektedir.

Mehmet Dinler 13 Ocak 1939 tarihinde Ürgüp'e bağlı Karain Köyünde dünyaya gelmiştir.
Dönemin şartları ve ailesine yardım etmek zorunda kaldığı için öğrenimine ilkokuldan sonra devam edememiş, askerlik dönüşü dayısının davetiyle 1965 yılında İsveç'e gitmiştir. İlk olarak İsveç'te Devlet Demir Yolları Merkez Gar Lokantası'nda komi olarak işe başlamıştır. Bir süre sonra dil eğitimi ve aşçılık dersleri alarak önce aynı kurumda daha sonra da özel sektörde aşçılık yapmıştır. 1972 yılında dünyaca ünlü İKEA mobilya zincirlerinde aşçılık yaparken tanıştığı İsveçli şef arkadaşı ile ortak restoran yatırımları yapmıştır. İsveç'te yiyecek ve içecek sektöründe yatırım yapmaya devam ederken Türkiye'de de bazı yatırımlara yönelmiştir. Karain köyünde aldığı evin yanında Kayseri ve Ankara'da da bazı yatırımlar yapmıştır. O yıllarda doğduğu köyü de unutmayan Mehmet Dinler Karain Köyü içme suyu projesi ve Karain Köyü İlkokulu için maddi destek sağlamıştır.
1970 yılında oğulları 12 yaşındaki Mustafa ve 5 yaşındaki Emin'i de İsveç'e aldıran Mehmet Dinler oğullarının İsveç'te eğitimlerine devam etmelerini sağlamıştır. 1988 yılında Ürgüp Diyanet Sitesi, Fatih Camii'ne arazi temini gibi hayır işlerinde de Ürgüp'e katkı sağlayan Mehmet Dinler İlkokulu ise onun Türk Milli Eğitimine bir hediyesi ve adını sonsuza dek yaşatacak en büyük hayır işlerinden biri olmuştur.
Hayırsever Mehmet Dinler,  1998 yılının 19 Mayıs'ında İsveç'te vefat etmiştir. 

TESAN İletişim AŞ. Ortakları Bekir Erdoğan, Hasan Yücel Yiğit, İrfan Yiğit Ürgüp'ün Şahinefendi Köyü ve Taşkınpaşa Köyü nüfusuna kayıtlıdır.
1983 yılında İstanbul'da kurdukları firmada bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe çalışmaktadırlar.
Atalarının yaşadıkları topraklara ve insana olan sevgileri sonucunda Ürgüp'te bir okul yaptırmayı düşünerek devlet kurumlarının yetkililerinin yönlendirmesi sonucunda Fatih Mahallesi ile Evka Mahallesi arasındaki Okul Parseline 2008-2009 öğretim yılında TESAN Anadolu Öğretmen Lisesi'ni açtılar. 
Yıllar boyunca Anadolu Lisesi olarak eğitime devam eden lise, Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile Ürgüp TESAN Fen Lisesi olarak Eğitim Öğretime katkı sunmaya, Türkiye'nin geleceğine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Hasan Hüseyin Samur 
23 Aralık 1924 tarihinde Osman ve Fatma'nın çocuğu olarak Ürgüp'te dünyaya gelen
Hasan Hüseyin Samur İlk öğrenimini Zafer ve İnkılap İlkokullarında tamamladı. Askerlik dönüşünde Ürgüp Çatalçeşme Mevki'inde aktarlık ile ticari hayata başladı.
1948 yılında Yağcı Bekir Akyağ'ın kızı Nazmiye Hanımla evlenmiş, Muzaffer, Erdal, Osman isimlerinde üç çocuğu dünyaya gelmiştir. 
1972 yılında Ankara'ya taşınmış ve ticaret hayatına çocukları ile birlikte burada devam etmektedir. Emeklilik yaşına ulaşmasına rağmen ülke insanına örnek teşkil etmeye ve eğitime verdiği önemden dolayı hayırlara vesile olmaya devam etmektedir. Doğup büyüdüğü Ürgüp'e Evka ile Fatih Mahallesine TESAN Fen Lisesinin yanına Hasan Hüseyin Samur Öğrenci Yurdu'nu yaptırmıştır.HANİFE ve MEMİŞ AKSOY 
Hanife Aksoy 1939 yılında Ürgüp'e bağlı Karain Köyünde doğdu.  İlkokulu Karain Köyünde okudu. 1959'da Memiş Aksoy ile evlendi. 1969 yılında İsveç'e gittiler ve orada beraber çalıştılar. 2010 yılına kadar temizlik şirketlerinde çalışarak memleketlerine dönüş yaptılar. Eşi Memiş Aksoy 2010 yılında vefat etti. Hayırsever Hanife Aksoy Ürgüp'te yaşamını sürdürmektedir.
İsveç'te kazandıklarını Ürgüp'te bir çok hayır işinde kullanmışlardır. Bunlardan bazıları:
1986 yılında Ürgüp Bahçelievler Mahallesindeki Hanife Memiş Aksoy İlköğretim Okulu, Bahçelievler Mahallesi Memiş Aksoy Camii, Bahçelievler Mahallesindeki Hanife Memiş Aksoy Rehabilitasyon Merkezi, Ayhan Ertürk İlkokulu yanındaki Hanife Memiş Aksoy Ana Sınıfı Dersliklerini yaptırmıştır.

İbrahim Aydın, Aksalur'un Ağcaşar Mahallesinde doğdu. 7 yaşında Aksalur'dan ayrıldı. Doğduğu topraklara ana baba ocağına Allah rızası için bir şeyler yapmak istedi. Aksalur'un geçim kaynağının bağcılık olması sebebiyle bağcılıkla ilgili bir meslek lisesi yaptırmak istedi. Okulu da o niyetle yaptırdı. Milli Eğitim önce düz lise olarak açtı, sonra da ilk öğretim okulu oldu. İbrahim Aydın, "Hemşehrilerinin zeki pırıl pırıl çocuklarına yaptırdığı okul bir yarar sağladıysa, birkaç kişi de çıkıp Allah razı olsun dediyse amacıma ulaşmışımdır." değerlendirmesinde bulunuyor.
Aksalur İbrahim Aydın İlk ve Orta Okulu Ürgüp'ün Aksalur Mahallesinde ülke eğitimine katkıda bulunuyor.


Ali Baran Numanoğlu 1918 doğumludur. Babası Ürgüp'ün tanınmış ticaret adamlarından biri olan Hüseyin Bey'dir. Annesi Yüzbaşı İsmail Efendinin kızı Sıdıka Hanım'dır. İlkokulu Ürgüp İnkılap İlkokulunda, orta okulu ise Nevşehir'de okumuştur. 

Kayseri Merkez Ahmet Paşa ve Fatih İlkokulları Öğretmenlikleri, Ürgüp Ortahisar Okulu Müdürlüğü, Develi ve Ürgüp İlköğretim Müdürlükleri, Ürgüp Belediye Başkanlığı, Kayseri Talas Akçakaya Okulu Öğretmenliği, Develi ve İncesu Ortaokulları Müzik Öğretmenlikleri, Yazarlık, Millet Partisi Kurucu Üyeliği, TBMM 1. ve 2. Dönem Nevşehir Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve yedi çocuk babasıdır.

1946 yılında Ürgüp'ün Şahinefendi Köyünde doğdu.
Babası Süleyman Özdoğan, annesi Fatma Özdoğan'dır.
İlk, orta ve lise tahsilini Ankara'da tamamladı.
1968 yılında Ürgüp'ün Yeşilöz Köyünden Veysel Sağdıç ile evlendi.
Babası Süleyman Özdoğan'ın sık sık bir okul yaptırma isteğinden hareketle babasının arzusunu yerine getirmek ve babasından kalan gayrımenkulleri değerlendirmek için okul yaptırmaya karar verdi. Çocukları olmadığı için yaptırdığı okulda yetişecek her bir çocuğu kendi çocuğu kabul ederek Ürgüp Ayşe Sağdıç Çok Programlı Anadolu Lisesini ve Özdoğan Öğrenci yurdunu yaptırdı.

Eren Gönen, 1942 yılında Nevşehir'de doğdu.

Babası Öğretmen, Annesi de ev hanımı. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Nevşehir'de okuduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi'ne gitti. 1970 yılında Akgül Hanımefendi ile evlendi. 1971 yılında Elazığ Ağın ilçesine oradan Niğde'nin Çamardı İlçesi'ne ardından da Çorum'un İskilip İlçesine oradan da İstanbul Adliyesi'ne savcı olarak tayin oldu. 
İstanbul Savcısı iken 5 yıl Sağmacılar Cezaevini 1 yılda İmralı Cezaevini yönetti. Beyoğlu ve Kadıköy adliyelerinde görev yaptıktan sonra 2007 yılında emekli oldu.

Emekli olduktan sonra eşi Akgül Hanımefendi ile birlikte aldıkları kararla emekli ikramiyesini hayırlı bir işte kullanma fikrini babasının vefat etmeden önce görev yaptığı İbrahimpaşa Köyü ilkokulunun ihtiyacı olan tadilat ve okul büyütme çalışmalarında kullanarak emekli ikramiyelerini eğitim için ortaya koydular.


ÜRGÜP Belediyesi
Çözüm Merkezi